SILVER A - After Action Report 2018

   Vzpomínková akce se i přes nepřízeň počasí vydařila. Letos  jsme pozemní cestou  projeli  celou pomyslnou  trasu letounu Handley-Page Halifax Mk.II Srs.I, s/n L9613, NF-V, jehož pilotem byl F/O Ronald C. Hockey, který 29.12.1941 v časných ranních hodinách vysadil skupiny ANTHROPOID, SILVER A a SILVER B.

 

   Pietní akce v Senici u Poděbrad byla letos výjmečná předvedením tanku M3 Stuart, který speciálně pro tuto příležitost zapůjčil VHÚ z Lešan.

 

   Cestou ze Senic jsme se zastavili v místě seskoku skupiny SILVER B v Kasaličkách a po rybích hodech v Buňkově za doprovodu country kapely " Nikdy pozdě"  a swingové diskotéky Mirka Kasana jsme s Macem oslavili 15. výročí 40. narozenin.... 

 

   Doufám, že se v příštím roce opět setkáme při vzpomínkové jízdě, tentokrát na počest výsadkových skupin INTRANSITIVE, TIN, BIOSCOP,  BIVOUAC a STEEL.

 

   Lt,Col. Doga


 

Ahoj kamarádi.
   Minulý rok nás mrzelo, že program vzpomínkové jízdy SILVER A předbíhal oficiální akci pořádanou obcí SENICE a tak po slibu daném při našem odjezdu panu starostovi letos přijedeme tak, abychom se mohli této tradiční akce s klubem Old Car Rangers zúčastnit.

   Po skončení vzpomínkové akce si Vás s Macem dovolujeme pozvat na večerní narozeninovou párty v kempu Buňkov, kam se také po roce opět rádi podíváme.

   Letošní vzpomínková jízda po stopách skupiny Silver A se koná ve dnech 22. - 24.6 2018.

 22.6.2018 příjezd do Senice v odpoledních hodinách, zakempování na hřišti - večer kulturní program připravený obcí pro účastníky akce.

 23.6. 2018 - program vzpomínkového dne, účastníci Memories of SILVER A 2018 v cca 17.00 odjíždí do kempu Buňkov / Břehy u Přelouče.

Případné ubytování pod střechou si každý se zájemců zařizuje sám  - Lucie Jelínková 

https://www.bunkov.cz/kemp/index.php?page=kontakty

Večer - Rybí hody, country kapela, Swingová diskotéka k tanci a poslechu.

V neděli individuální odjezd a konec akce.

/Doga/

 

Fotogalerie z pamětní jízdy 2017

 

 

Spolek Old Car Rangers Praha pořádá vzpomínkovou jízdu k 75. výročí výsadku SILVER A

 

 

MEMORY CONVOY OF THE 75 th. ANNIVERSARY OPERATION SILVER A

ve dnech 23 - 25.6.2017

 

   Vzpomínkovou jízdou konvoje vojenských historických vozidel pod vedením spolku Old Car Rangers Praha chceme připomenout 75. výročí působení jednoho z nejúspěšnějších výsadků československých paradesantních jednotek na našem území v období II. světové války. Trasa konvoje mapuje pohyb výsadku SILVER A na území protektorátu Böhmen und Mähren od místa seskoku nedaleko Senic u Poděbrad až po vypálenou obec Ležáky u Chrudimi. Jízda má rovněž připomenout statečnost a hrdinství desítek spolupracovníků skupiny Silver A a nezměrné oběti, které toto nasazení přineslo. V průběhu jízdy dojde k zastavení na jednotlivých významných místech spojených s působením desantu Silver A na Pardubicku a pietním aktům spolu s položením květin u pamětních desek a pomníků vztahujícím se k této události.

 

 

Vzpomínková jízda je rozložena do tří úseků, VALČÍK, BARTOŠ, POTÙČEK.

 

Silnice II.a III. třídy + místní komunikace

   V místě odjezdu Senice lze domluvit parkování a stanování již na čtvrtek večer. obec@senice.cz p. Novák – starosta – tel. 602225255

 

   úsek VALČÍK – Odjezd ze Senice 23.6.2017 v 10:30 po trase Senice – Podmoky-Vrdy / Bučice, Hošťalovice Miřetice, Ležáky - Slatiňany / noc /. 93km

 

   ubytování SK Slatiňany – ubytovna, 190 os. /noc, technika „ uzavřená za plotem“ !

 

   úsek BARTOŠ - Odjezd ze Slatiňan 24.6.2017 v 10:30 Slatiňany, Chrudim, Dražkovice, Mikulovice, NKP Zámeček, okruh centrem města, 2 hod. stání Perštýnské náměstí,, Zdymadlo Pardubice / odhalení pamětní desky / Trnová, Lázně Bohdaneč, Břehy u Přelouče - kemp Buňkov, noc / 55/km.

 

   Zájemci o ubytování v chatičkách si řeší objednávku co nejdříve individuálně : Telefon: 774 708 951 (mobilní, jednatelka kempu Lucie Jelínková, kdykoli) E-mail: kemp@bunkov.cz Heslo Vzpomínková jízda SILVER A – použít lze i pro Senice

 

   úsek POTÙČEK – Odjezd z Buňkova 25.6.2017 v 10:30 - Buňkov, Přelouč, Kolín, Lošany, Nehvizdy 75 km / konec ./.

 

   Průběh: v jednotlivých obcích na trase jízdy místní samosprávy v minulosti pořádaly vzpomínkové akce ať už formou celodenních tématicky komponovaných akcí, nebo samostatných pietních aktů. Město Pardubice velkou měrou podporuje tyto aktivity ať již informačním webovým portálem, vybudováním jednotlivých pietních míst, / Památník Zámeček, památník Jiřího Potůčka v Trnové,/ spolu s okruhem po Pardubicích s audioprůvodcem, podporou vzdělávacích seminářů s mediálním přesahem atd. Národní kulturní památka Ležáky celé období působení desantu SILVER A zakončuje.

 

   Po dohodě s jednotlivými obcemi plánujeme průjezd i s ohledem na předpokládané akce k 75 výročí operace SILVER A. K období II. stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora R.Heydricha, zejména k popravám 194 pardubických odbojářů a vypálení obce Ležáky.. Dojde k odhalení pamětní desky OCR u bývalého rosického mostu přes Labe, místa vysypání popela popravených osob na Zámečku z období červen - červenec 1942. Celodenní úsek BARTOŠ zmapuje působení desantu SILVER A přímo v Pardubicích, zde plánujeme parkování na cca 2 hodiny na Perštýnském náměstí a návštěvu památníku Zámeček. Poslední úsek POTÚČEK připomene rodiště brig. gen. In memoriam, Josefa Mašína a brig.gen. In memoriam Václava Morávka. Zastavením v Nehvizdech jako připomenutím výsadku ANTHROPOID jízdu pietně zakončíme..

 

   Všichni přátelé jsou vítáni. Účast bude umožněna pouze západním spojencům,( USA, GB apod.)

 

Mapy úseků: VALČÍK, BARTOŠ, POTÙČEK.

 

   První úsek VALČÍK mapuje trasu přesunu výsadku SILVER A po seskoku 29.12.1942 až do Ležáků.

   Druhý úsek BARTOŠ zaznamenává působení výsadku SILVER A a jeho spolupracovníků v Pardubicích a blízkém okolí.

   Třetí úsek POTÙČEK připomíná rodiště dvou ze Tří králů čs. odboje a rovněž tak místo seskoku výsadku ANTHROPOID.

 

Podrobný itinerář jednotlivých tras

 

Informace účastníkům vzpomínkové  SILVER A

 

 

   SILVER  A

 -  Prezentace akce Silver A  

po ukončení prezentace použij tlačítko ESC

 - Článek "Pomáhali Silver A" Jirky "Dogy" Sedláčka

 

 - Rigorozní práce Vojtěcha Kyncla "Ležáky Obyčejná vesnice, SILVER A a pardubické gestapo v zrcadle heydrichiády" , ke které jsme dostali souhlas se zveřejněním

 

K otázkám Václava Morávka od Jirky "Dogy" Sedláčka:

 - část první

- část druhá

- část třetí

 

Článek v mediích: Poslední boj nejhledanějšího muže protektorátu.pdf