2016


 

REPORT

 

2. 6. 2016 čtvrtek

Zformování konvoje na benzínce Slapy. Ve 12.00 hod. konvoj vyrazil na cestu do perimetru Velešín. Cesta, krom Vopičkova motoru bez oleje a Honzova píchlého kola, proběhla bez problémů. V 17.00 hod. bylo dosaženo perimetru Velešín a ubytování na Base Campu proběhlo hladce za přispění paní Ondřichové. Spřátelený Klub 3. armády v čele s Ferym již držel pozice před naším příjezdem.  Večer proběhla kontrola restaurace Na hřišti a došlo též k  milému setkání s paní ředitelkou muzea v Netolicích. Taktéž byla prověřena akustika restaurace. Večerka ve 23.00 hod.

 

3. 6. 2016 pátek

V 9.30 hod. proběhl nástup a briefing. Na parkovišti se připojili i příslušníci klubu Jeep Club Jižní Čechy z Českých Budějovic. Počasí bylo deštivé a zataženo. V 10.00 hod. vyjel na první trasu "Po stopách 26. pěší divize" konvoj v symbolickém počtu 26 válečných jeepů, převážně z období WW II. Konvoj se pohyboval směrem na Kaplici a Horní Dvořiště. U odbočky na Zdíky byla první zastávka u pomníku zavražděných amerických letců z bombardéru B-17, který nouzově přistál u Dolního Dvořiště. Došlo zde ke krátkému seznámení s celou událostí a k pietnímu položení květin. Dále pak konvoj pokračoval za vydatného deště do Horního Dvořiště. Zde byl na náměstí krátce přivítán panem starostou a dále pak pokračoval do Českého Heršlágu. Tady proběhlo krátké připomenutí demarkační linie a přečten dobový zápis o předávání vlakového nádraží v Horním Dvořišti americkou armádou československým drahám. Poté vyrazil konvoj romantickou krajinou Schwarzwaldského lesa do Vyššího Brodu. Ve Vyšším Brodu byl konvoj již očekáván panem starostou a místními občany za perfektní podpory městské policie. Po přivítání konvoje byly položeny květiny u pomníku obětem I. a II. světové války. Dále pak konvoj pokračoval po hrázi Lipenské přehrady a podle vody do Frymburku. Ve Frymburku jsme zastavili u pomníku americké armády. Zde nám kamarádi z Českých Budějovic podali historický výklad o situaci ve Frymburku. Poté došlo k pietnímu položení květin u pomníku. Následoval Lunch Break. Po obědě konvoj pokračoval do Rožmberku, kde jsme byli očekáváni paní starostkou a místními občany. Z Rožmberku jsme nastoupili na zpáteční cestu do Velešína. Ve Velešíně konvoj zastavil na náměstí a pozdravil se s místními občany a představiteli města Velešín. Poté došlo k položení květin u pomníku na náměstí. Po dojezdu na Base Camp, ošetření techniky a smytí prachu cest pokračovalo setkání s místními občany a panem starostou v restauraci Na hřišti. Večerka ve 23.00 hod.

 

4. 6. 2016 sobota

V 9.30 hod. proběhl nástup a briefing, počasí bylo slunečné a teplé. V 10.00 hod. vyrazil konvoj na druhou trasu "Po stopách 26. pěší divize". První zastávkou byl Český Krumlov. Zde na nás čekal kamarád Aleš Rieger, který odvedl konvoj na odstavné parkoviště. Poté bylo vybráno 8 vozů, do kterých se vměstnali téměř všichni účastníci a těchto 8 vozů projelo historickou částí Českého Krumlova na náměstí. Zde byly položeny květiny k pamětní desce na domě, kde se nacházelo velitelství 26. pěší divize. Poté se 8 vozů vrátilo ke zbytku konvoje a kompletní konvoj vyrazil směrem na Křemži. Za Křemží konvoj zastavil u pomníku nedaleko Vrábče, který připomíná území osvobozené americkou armádou. Položení květin a dál konvoj pokračoval na Kamenný Újezd. Zde jsme byli přivítáni místními občany a panem místostarostou. Položení květin u pamětní desky na základní škole, kterou jsme odhalovali minulý rok v rámci akce 240 MILES TO FREEDOM. Poté následoval odjezd konvoje do autocampu Štílec, kde byl objednán oběd. Po obědě se konvoj přesunul na Base Camp do Velešína. Večer proběhl v přátelském duchu s místními občany v restauraci Na hřišti. Večerka ve 23.00 hod.

 

5. 6. 2016 neděle

V 9.30 hod. proběhl nástup a v 9.45 hod. odjezd na náměstí ve Velešíně. Všichni vojáci se zúčastnili mše v místním kostele, kterou Otec Jan věnoval našim kamarádům Petrovi Syrovému a Jeffu Caldovi. Poté byly dotankovány pohonné hmoty a konvoj vyrazil zpět na základnu v Praze. Dojezd na benzínku u Slap v 16.00 hod. Cesta proběhla bez komplikací, až na nepovedený oběd a Zbyškovo pravé přední kolo.

 

Akce se již ve svém druhém ročníku stala celorepublikovou. Demarkační linie, která rozdělovala, nyní spojuje lidi s americkou vojenskou technikou žijící po celých Čechách. Díky patří zejména vám, účastníkům konvoje.

-dck-

 

Videa z loňského ročníku v sekci 240 Miles to Freedom