240 MILES TO FREEDOM

V letošním roce konvoj 240 MILES TO FREEDOM pojede po stopách 16. obrněné divize. Akce se uskuteční ve dnech 4. – 6. 6. 2021. V pátek 4. června se odpoledne sjedeme na kempu/penzionu na Hracholuskách. V sobotu projedeme trasu s důrazem na Plzeň a k večeru dojedeme do campu v Nadrybech, jako jsme byli minule. V neděli potom vyrazíme trajektem směr Praha. Podrobný itinerář s upřesněním ubytování bude včas zveřejněn.

 

A teď něco alespoň krátce z historie.

 

16. obrněná divize armády Spojených států amerických byla sestavena 15. července 1943 v táboře Camp Chaffee ve státě Arkansas. Zde také probíhal výcvik. V únoru 1945 byla v New Yorku divize naloděna a odplula do Spojeného království a následně do Francie. Ve Francii byla divize nejdříve přidělena k americké Patnácté armádě a vyčkávala na odeslání na frontu. Dne 17. dubna 1945 byla divize přidělena k americké Třetí armádě pod velením generála George S. Pattona. Na německé území vstoupily jednotky divize 19. dubna.

Divize přešla do podřízenosti V. sboru americké Třetí armády, a byla začleněna do operačního uskupení Combat Command B (CCB) s určením vyrazit ráno 6. května 1945 směrem na demarkační linii dotyku mezi americkými a sovětskými vojsky. Tak se také stalo, a okolo osmé hodiny ranní 6. května 1945 vjely do města Plzně obrněné vozy a tanky 16. obrněné divize jako osvoboditelé. Dne 13. října se divize vrátila do New Yorku a 15. října 1945 byla divize v táboře Camp Kilmer rozpuštěna.

Velícím důstojníkem operačního uskupení CCB byl plukovník Charles Henry Noble. Charles o tom napsal: „Mým rozkazem bylo ovládnout a držet vyvýšený terén na západ od města Plzně, což znamenalo zastavit západně od Plzně, avšak vědomí, že ostatní bojová uskupení budou brzy u nás, mi dodalo sebedůvěru. Proto jsem rozhodl v postupu pokračovat a pokusit se zmocnit města, které mohlo sloužit jako opěrný bod proti obrněným a pěchotním silám nepřítele.”

Za velení osvoboditelské jednotce byl plukovník Noble vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a Řádem Bílého lva 3. stupně a spolu s československým prezidentem Edvardem Benešem a generálmajorem Ernestem N. Harmonem byl jednou ze tří osobností, jimž město Plzeň udělilo čestné občanství. Přestože Češi považovali plukovníka Noblea za „osvoboditele Čech“, on sám řekl, že pocta by měla skutečně patřit vojákům 16. obrněné divize. Jako perličku na závěr uvádím vlastnoručně vyplněné a podepsané potvrzení o převzetí Řádu Bílého lva.

-dck-

4. – 6. 6. 2021

V letošním roce konvoj 240 MILES TO FREEDOM pojede ve stopách 16. obrněné divize.

 

Pátek 4. 6. 2021

Sraz účastníků bude v odpoledních či večerních hodinách na kempu Radost u Hracholuské přehrady. Nocovat lze buď ve stanu, v autě, pod širákem nebo v chatce. Chatku si musí každý zarezervovat sám. Rezervace – mob. 777 101 744.

Více na www.autokempradosthracholusky.cz kde se nachází i ceník ubytování.

Sobota 5. 6. 2021

Jízda po trase Hracholusky – Nýřany – Vejprnice – Plzeň – Dýšina. Poté přes Chrást do vodáckého kempu v Nadrybech, kde budeme nocovat stejně jako v roce 2019. Nocovat se bude v autě, ve stanu nebo pod širákem. Jídlo i pití je zajištěno v místním bufetu.

Neděle 6. 6. 2021

Ráno po snídani se převezeme přívozem a budeme pokračovat směr Praha. Ubytování doma.

 

Itinerář ke stažení je k dispozici a prosím registrujte se formulářem.

 
 

240MTF itirenář.pdf (1,2 MB)          Registrace na akci

-dck-